(Takvim)
‘Tercihimdir’ adlı albümü ile bu yaza damgasını vurmaya hazırlanan Hakan Altun, duygusal şarkıları nasıl yazdığını anlatırken duygusal bir itirafta bulundu: “Doya doya aşk yaşamayalı 5-6 yıl oluyor!”

İlk olarak albümünüzle başlamak istiyorum. Öncelikle istediğiniz gibi bir albüm oldu mu?
Yeni albümün adı ‘Tercihimdir’. Bu albüm içime sinen bir albüm oldu, çok mutluyum.

Albümde hep kendi yazdığınız parçalar var, hiç başka birinden şarkı almayı düşündünüz mü
Tabii ki başkalarının şarkılarını da okuyabilirim. Benim hiç öyle komplekslerim yoktur.

Peki bu şarkıları sözlerini nasıl yazıyorsunuz?
Hep yaşadığım şeyleri yazmaya çalışıyorum; yaşadığım aşklar, yaşadığım olaylar… Hüzünlü olduğumda da yazdığım şarkılar var, mutlu olduğumda da yazdığım şarkılar var. Mesela Damga’ diye bir şarkı var, bu yaz çok sevilecek.

Şu anda müzik piyasasının durumunu biliyorsunuz…
İçler acısı…

Albüm hazırlarken kaygı duyuyor musunuz?
Böyle bir korkum hiç olmadı. Bilgisayarımda hala onlarca kullanılmamış bestem var. 70-80 tane şarkımı diğer sanatçı arkadaşlarım okumuş. Şu an 200’ü aşkın şarkım var, bunları insanlarla paylaşmak istiyorum. O yüzden albüm yapıyorum. 70 milyon nüfuslu bir ülkede yaşıyorum ama yılda satılan albüm sayısı 10 milyon! Ama ben kendimi hep müziğin neferi olarak gördüm. Müzik için yapmayacağım hiçbir şey yok.

İnsanlar sizi dinlemeye geldiğinde neden kendilerini ağlamaya hazırlıyorlar?
İnsanların ön yargısı bu aslında.. Ama bizim konserlerimize gelen insanlar eğleniyorlar da aynı zamanda. Yüreğimin dörtte üçünde hep duygusal bir durum var. Ben slow şarkı yapmayı daha cok seviyorum. Ancak ben sürekli ağlatan bir adam da değilim.

Bu albümdeki parçalar arasında sizin favoriniz hangisi?
‘Tercihimdir’ çok içten yazdığım şarkıdır. Albüme de ismini verdim zaten. ‘Ten Uymuyor’, beni anlatan bir şarkı mesela. ‘Damga’yı bir arkadaşımın hislerinden yola çıkarak yazdım.

Aşk’ı tek cümleyle nasıl tarif edersiniz?
Aşk yaşandığı zaman güzeldir, ayrıldığın zaman değil… Doya doya bir aşk yaşamayalı çok uzun zaman oldu. 5-6 sene oldu neredeyse.

Tarifinizdeki gibi bir aşk yaşamak istiyor musunuz?
Tabii ki istiyorum ama çok da peşinde koşmuyorum. Çünkü aşk, hayatımdaki en önemli duygular arasında gelir. Aşk ayaklar altına alınmayacak, aşkta saygı olacak. Aşk kalple yaşanacak.

O zaman siz günübirlik ilişkilerin adamı değilsiniz?
Değilim, kesinlikle değilim. Ben hayatımda biri olduğu zaman kimseye gözümün ucuyla bile bakmam. Çünkü aldatan, kendini aldatır. Bu arada hayatımda biri yokken çapkın bir adamım. Ama hayatımda biri varsa; kendimi aile reisi gibi hissederim ve öyle davranırım.

Evliliğe nasıl bakıyorsunuz?
Bu yaşıma kadar evliliği kendime yakın görüyordum. Ama yavaş yavaş uzak görmeye başladım. Hayatımı birleştireceğim, bana bir ömür boyu hayat arkadaşı olacak insan illa ki bir yerlerde var. Ama henüz karşıma çıkmadı. Umarım bir an önce çıkar, malum yaş ilerliyor.

Kadınları bir cümle tarif etseniz…
Allah’ın yaratmış olduğu en güzel varlıklar!

Peki kadınlardan korkuyor musunuz?
Ara sıra… Bazıları çok tehlikeli, Allah denk getirmesin.

Severek dinlediğiniz bir sanatçı var mı?
Yıldız Tilbe’yi çok severim. İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Zerrin Özer’i dinlerim.

Çabuk affeder misiniz?
Affederim, hiç kin duygum yoktur.

İzlediğiniz bir dizi var mı?
Hayatımda hiç dizi seyretmedim. Eskiden kız arkadaşım vardı. O bir dizide oynuyordu. Onun zoruyla bir tek bölüm izledim.

Giymediğiniz eşyaları ne yapıyorsunuz?
Onlarla annem ilgileniyor. Ölçüsü uyan ve ihtiyacı olan birileri varsa annem onlara veriyor.

11 SENEDE 9 ALBÜM ÇIKTI
“Askerdeyken bir yazı okumuştum, Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüydü; ‘Hayatta öyle idealler vardır ki, o yolda malubiyet bile zafer sayılır!’ Bu çok muhteşem bir sözdü… Ben bu cümleyi şöyle algıladım; ‘Hakan madem beste yapıyorsun, söz yazıyorsun, bunları bir albümde topla.’ ‘Hani Bekleyecektin’ ile yola çıktım. 11 senede bu benim 9. albümüm. Demek ki müzikseverler yarı yolda bırakmadı beni. 9 albüm yapmak gerçekten herkese nasip olmaz. İnşallah devamını da getiririm.”

HİÇ KİMSEYLE KÜS DEĞİLİM
Gülmeyi ve hayatı çok seviyorum. Onun için kendime göre bir hayat felsefem var. Hiç kimseyi örnek almam. Hiç kimseyle ağız dalaşına girmem. Hiç kimseye laf atmam. Bizim sektörde küs olduğum bir tane insan yok. Ama gazeteleri açıyorum, bakıyorum; ‘O ona şunu demiş, bu buna şunu demiş!’ Benim kendime göre bir hayatım var, müzik çerçevem var. O yüzden kendimi çok mutlu hissediyorum.

HEP SAMİMİ DAVRANDIM
Yaşadığım hiçbir şeyden pişmanlık duymadım. Şimdiye kadar ilişkilerim oldu, kız arkadaşlarım oldu, çok ciddi inandığım şeyler oldu. Ama şu an yalnız bir adamım. Yine de pişman olduğum hiçbir şey yapmadım. Hep doya doya dolu dolu yaşadım aşklarımı. Hep gönlümden geldi, hep samimi davrandım ama olmadı. Hiçbir ilişkiye ‘bitsin’ diye başlamadım. Hep ‘o çocuklarımın annesi olsun’ diye başlarım ama olmayınca da olmuyor. Çok da zorlamaya gerek yok zaten.

RUHUMUZU ÇALMASINLAR!
Sahne almaya başladığı ilk yıllarda otomobili çalınan Hakan Altun, bu olayı da esprili bir şekilde hatırlıyor. Hırsızlık olayına da duygusal bir şekilde yaklaşan Altun, “Olsun yaaa! Ruhumuzu çalmasınlar da! Varsın, malımızı çalsınlar” diye konuşuyor.

Yorum Yok

İlk yorum yazan sen ol.

Yorum Yaz

Aşağıdaki HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

three × 3 =