(Akşam Gazetesi)

Röportaj: Erçin DAĞ EYSEN

– Sizden yine beklenen bir aşk albümü geldi…
Evet, aslında anlatmaya çalıştıklarım, yaşadıklarımdır. İçimden ve ruhumdan gelen şarkıları bu albümde topladım.
– Karşı tarafa da duygularınızı ifade ederken bu kadar açık olabiliyor musunuz?
Çok seviyorsam olurum. Aslında çekingen ve utangaç bir insanımdır. Bazen kendimi ifade edemiyorum. Şarkılarda anlatmak daha kolay geliyor. Hayatım boyunca hiç şiir yazmadım ama 250’ye yakın şarkı sözüm vardır. 16-17 yaşlarında insanlar defterlerine mutlaka bir şiir yazar. Benim hiç öyle çalışmam olmadı. Bir anda söz ve müzik yaparak, şarkı yaptığımı keşfettim.
– O dönemlerde şarkı yapmanızda neyin etkisi altında kalmıştınız.
Askerlikte duygu patlaması oldu. ‘Bekleyecektim’ isimli ilk albümümü askerlik yapmış olduğum dönemde yazdım. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hayatta öyle idealler vardır ki, o yolda mağlubiyet bile zafer sayılır’ sözü hayatımın dönüm noktası olmuştur. Eskiden Aykut-Ayşe-Hakan üçlüsü olarak müzik yapıyorduk. Ve o müzikten haz etmeyen bir insandım. ‘Çilli Bom’ şarkısını söylemek bana göre değildi, çünkü romantizme önem veren bir kişiydim. Bu 10’uncu albümüm ve bugüne kadar yapmış olduğum dokuz albümde de kendi şarkılarımı yapmasaydım, şarkıcı olmayacaktım. Çünkü Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda ud sanatçı olarak görev yapıyordum. 1992-1996 yıllarında devlet sanatçısıydım. Şarkıcı olmak gibi bir hayalim yoktu. Bir koronun şefliğini yapmak ya da orkestrayı yönetmek istiyordum. Fakat devlet sanatçılığından ayrılarak bir anda şarkıcı oldum.
– ‘Senden sonrası’ albümüne gelecek olursak, bu albüm sanki bir kişiye yazılmış izlenimi veriyor.
Üreten insanların bir hayal dünyası vardır. Çok güzel ilişkilerim oldu. Hiçbir zaman, ayrıldıktan sonra kimsenin arkasından konuşmadım. Çünkü bende aşkın ayrı bir yeri vardır. Ayaklar altına alınacak bir duygu değil. Ameliyat olduğum dönemde magazin programı izlerken, ünlü bir çiftin altı ay birlikte olup ayrıldıktan sonra birbirlerinin arkalarından söylemedik laf bırakmadığını izlemiştim. Aşk böyle ucuz değil ki; yaşanacaksa dolu dolu yaşanmalı ve bitecekse de saygılı bir şekilde bitmeli. Ölene kadar da aşkı böyle ucuzlatacak bir adam değilimdir. Ben aşkın savunucusuyum.
– Bu kadar romantik bir adamın ilişkilerini bitiren sebep ne oluyor?
İlişkilerimin bitmesinde egoların ve komplekslerin fazlalaştığı dönemler oldu. Sevdalımın başarılı olmasını isterim. Ama işin içine kıskançlık, ego ve kompleks girerse hiçbir şekilde başarılı olamazsınız. Allah’a şükür ego bende sıfırın altındadır.

NE ALDATTIM NE ALDATILDIM
– ‘Aşkım yalan ellerde’ parçasında aldatılan bir erkeğin isyanı var. Hiç aldatıldınız mı?
Ne aldatıldım ne de aldattım. Bazı arkadaşlarımı görüyorum, aldatma konusunda milyonlarca kişiye yalan söylüyorlar. Onlardan her zaman uzak durdum. İstediği kadar yalan söylesin, uyku saati geldiği zaman başını koyduğunda o söylediği yalan onu uyutmaz. Aşklarımı hiçbir zaman saklamadım.
– Evlilik size ne kadar yakın ve uzak?
Evlilik niyetim çok sevdalandığım bir insanda oldu. Kısmet olarak bakıyorum. Evlilik müessesi çok acayip bir şey. 20 gün sonra ayrılanları da görüyorum. Hayatımda kimseyi aldatmadım hatta biri çıkıp da ‘senin sevgilin varken göz ucuyla baktın’ desin. O zaman kendimi yakarım. Sevdalım olduğum zaman ne kimsenin eline elim değer ne de göz ucuyla bakarım. Yemek yediğimiz zaman göz göze yemek yemeliyiz. Ne benim ne de onun gözü başka birine gitmemeli.
– O zaman çok kıskancız.
Kıskançlık her insanın duygusunda vardır. İnsan sevdiği insanı kıskanır. Eğer ki kıskanmazsan duygularından biri eksik demektir.

BİTEN İLİŞKİNİN BAŞLAMASINA KARŞIYIM
– Kadınları çözebildiniz mi? Kadınlar ne ister?
Kadınları çok iyi çözdüm. Bir kere kadına hayranlığım ana olmasından kaynaklanıyor. Allah’ın vermiş olduğu çok büyük bir lütuftur. Kadınlar çok hassastırlar. Ne sıkmak lazım ne de çok açmak gerekir. Arkadaşlarıma her zaman derim ki; eve giderken her gün bir tane gül alın. Ama şöyle bir sıkıntı da olabiliyor. 99 gün gül götürürsünüz, 100’üncü gün götürmezseniz hemen suratını asar (Gülüyor). Sağlıklı bir ilişki yaşamak istiyorsanız, ilk önce saygılı olacaksınız. Bir kere tokat attıysan, geçmiş olsun. Tekrar bir araya gelsen de o dikiş tutmaz. Biten bir ilişkinin yeniden başlamasına karşıyımdır. Çünkü ilişki laçkalaşıyor. Bir adamın bir kadına el kaldırması da acizliktir. Hayatım boyunca ne el kaldırdım ne de küfrettim.

SİNİRLERİME HAKİM OLABİLİYORUM
– Sizin için sabırlı bir kişiliksiniz diyebilir miyiz?
Çok sabırlıyımdır, sinirlerime hakim olabiliyorum ama sinirlendikten sonra kimse tutamaz beni. Başımdan geçen çok özel bir durumu paylaşmak istiyorum. Kız arkadaşımla karşılıklı oturmuş tartışıyoruz. Masanın üzerinde de vazo var. Kız arkadaşım bir anda sinirlenince vazoya vurarak kırdı. Benim tek bir hareketim oldu o durumda. Masanın üzerinden anahtarı alarak çıktım. Arabayı çalıştırırken, arabanın üzerine atlayarak özür dilemeye başladı.

Yorum Yok

İlk yorum yazan sen ol.

Yorum Yaz

Aşağıdaki HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

1 + 5 =